Wednesday, May 7, 2008

Frumusetea lui Adam

Si barbatii?!?


Dupa un abandon indelung, barbatii se reintorc spre practicile de infrumusetare, iata constatarea facuta in anii recenti. Acesta este si pariul industriei cosmetice, care a lansat linii specifice pentru barbati.
Cu muschii unsi cu ulei si tresaltand, cu danturi stralucitoare si pielea bine rasa, cu forme bine definite si siluete elegante, barbatii se afiseaza pretutindeni, invadand un teritoriu pana acum monopolizat de femei : frumusetea. Constatare, ce-i drept, cam brusca, dar e de ajuns sa privesti panourile publicitare si sa frunzaresti presa : aici, "noii barbati"...dincolo, modele masculine, bicepsi...si o alura atletica la fiecare colt de pagina...
Pe scurt domnii au decis de-acum incolo sa se ocupe de corpurile lor.

No comments: