O modalitate prin care ne putem exprima sentimentele,o modalitate prin care putem reda frumusetea,realitatea.
Joseph Nicéphore Niepce, un mic fizician din provincie, a asociat trei proceduri pentru a fixa o imagine (de calitate medie) pe o plăcă metalică cu depunere de halogenură de argint (1829). Nicéphore a murit în 1833 şi Jacques Mandé Daguerre a recuperat invenţia sa.
De aceea, data oficială a invenţiei fotografiei este 1839, când Daguerre şi-a prezentat "invenţia", Daghereotipul, care este o simplă ameliorare a descoperirii făcute de Niepce. Statul francez a devenit proprietar al invenţiei.pentru ca fotografia a devenit o arta prin ceea ce exprima.
Ce este de fapt fotografia?Fotografia vine de la cuvantul grecesc "photos=lumina si graphê=a reprezenta grafic ,in traducere libera "a desena cu lumina". Cand se face o fotografie, o lentila proiecteaza o imagine a scenei pe o suprafata chimica fotosensibila. Lumina provoaca schimbari in materialul sensibil, iar modelul acestora este transferat intr-o imagine vizibila prin prelucrare chimica.De la cele mai mici la cele mai mari,aparatele se intrec pentru a putea arata lumii ceea ce nu toti vad,ci numai cei ce au un anumit talent,un anumit har.Fotografia este "o poveste in care nu trebuie sa spui niciun cuvant".Fotografie este,spunea cineva "scoaterea la iveală a ordinii din haos".Asa ca hai sa ne permitem sa scoatem si noi ordinea din haos,si sa pasim intr-o lume care ne invata sa vedem totul cu alti ochi,niste ochi mai limpezi si mai putin critici.Vom vorbi in mica noastra calatorie in lumea fotografiei despre Orasul nostru.Si anume Bucuresti.
Iata Bucurestiul in trecut.



Pentru ca aceste poze nu puteau fi redate color pe vremea aceea,Bucurestiul ne da un sentiment de goliciune,de gri si dupa cum stim bine ,la simbolisti gri-ul nu simbolizeaza deloc un sentiment de bucurie [asta pentru a face legatura cu o alta arta:poezia].In timp pozele au prins culoare asa ca totul avea un sentiment diferit,totul parea inviorator,imbucurator,asa cum este si astazi.
Iata Bucurestiul in zilele noastre.






Frumusetea lucrurilor nu trebuie intotdeauna exprimata in cuvinte sau in lucruri,si pozele pot vorbi si pot arata multe,asa ca cei care au inventat aparatul de fotografiat merita toate laudele noastre,pentru ca ,cu ajutorul acestora putem reda multe lucruri de valoare.Iata de ce a devenit fotografia o arta(Picasso spunea ca "Arta este minciuna care ne ajuta sa vedem adevarul"):[entru ca ,cu ajutorul ei putem vedea realitatea,frumoasa,urata,asa cum este ea si asa cum reuseste fiecare sa o surprinda in fiecare moment al vietii sale.Cand pleci intr-o calatorie,ia-ti cu tine jurnalul,un pix si aparatul de fotografiat.Cele mai frumoase fotografii raman insa impreganate in minte ,insa pentru a le arata si altora frumusetile pe care le-ai descoperit tu in calatorie,arata-le cateva fotografii de-ale tale.Imitatie a naturii sau nu,arta ne bucura si rupe din realitate pentru a ne impartasi si noua cate ceva.
Pentru a va experimenta in Arta Fotografiei,va puteti inscrie la cursuri in cadrul Scolii de arta,iar daca vreti sa ramaneti fotografi amatori,cu atat mai bine,insa incercati surprindeti realitatea in toate formele ei,asta ne va ajuta sa ne facem viata mai frumoasa:)
Alexandru [10A]
1 comment:
O poza din perioada interbelica infatiseaza marile bulevarde bucurestene, multimea de oameni eleganti, cladirile cu aer francez.
O poza din ziua de azi, arata centrul istoric al Bucurestiului locuit de oameni ai strazii, care fie cersesc, fie fura. Gunoaie la stanga, dezolare la dreapta.
Care din aceste doua poze e mai "alb-negru"? Eu una cred ca expresivitatea intrece barierele tehnicii.
Post a Comment