Graffiti pe terasamentul fluviului Tibru în Roma, Italia.
Graffiti de Antck - Chicago, Illinois, SUADin punct de vedere istoric, termenul "graffiti" se referea iniţial la inscripţiile, portretele, etc.găsite pe zidurile mormintelor antice sau pe ruine, ca în Catacombele din Roma sau în Pompeii. Sensul cuvântului a evoluat, desemnând acum orice decoraţie (inscripţionată pe orice suprafaţă) care poate fi privită ca vandalism; sau imagini sau scriituri plasate de obicei pe pereţi externi şi trotuare, fără permisiunea proprietarului. Prin urmare, inscripţiile făcute de autorii unui monument nu sunt catalogate ca graffiti.
Romanii de rând foloseau latina vulgara în locde latina literară, ca în acest graffiti politic din Pompeii

Caricatură antică a unui politician din Pompeii.
Graffiti modern
În secolul 20, în special în perioada Celui De-al Doilea Razboi Mondial, 'Kilroy was here' (Kilroy a fost aici) a devenit un graffito celebru, împreună cu Mr.Chad, o faţă doar cu ochii şi un nas, rezemat de perete, spunând "What? No [comoditate rară]…? în timpul raţionalizării. Tehnica de luptă a secolului XX a văzut sosirea multor tehnologii aviatice noi, urmate îndeaproape de "airplane graffiti", inclusiv "nose art", făcută faimoasă în timplu Celui De-al Doilea Război Mondial.
Începând cu urbanizarea la scară mare a multor zone în jumătatea postbelică a secolului 20, găştile vor marca pereţii şi alte bunuri publice cu numele bandei prin tag-uri, pentru a-şi delimita teritoriul. Pe la sfârşitul secolului XX, tag-urile neasociate unei găşti au devenit mai comune. Artiştii graffiti îşi scriau "tag"-ul doar de dragul scrisului, sau ca să-şi consolideze reputaţia şi prestigiul de "writer" (scriitor) sau artist de graffiti. Primele cazuri documentate de însemnări ilegale create cu un sprai cu vopsea au fost create de un artist numit "Cornbread" din Philadelphia. Spraiul a devenit o caracteristică importantă pentru diferitele stiluri care au urmat.
Graffiti in Romania
În România fenomenul graffiti a apărut în jurul anului 2000, fiind caracterizat prin aceleaşi elemente care au fost întâlnite în New York-ul anilor ’70. În Arad cei câţiva artişti graffiti îşi realizează tag-urile în cele mai diverse locuri: pereţii şcolilor, pe poduri, sub poduri etc. Unii agenţi comerciali chiar au apelat la aceştia pentru a le realiza tag-uri cu numele societăţilor comerciale pe care le deţin.
În luna ianuarie 2001, ziarul Naţional a publicat un material, semnat de Teo Postelnicu, referitor la mişcarea graffiti din Bucureşti, ilustrând naivitatea şi copilăria personajelor articolului.Ce fac grafferi ilegal? Ne coloreaza viata. Ar trebui sa sa reprezinte o lectie de viata. Au curajul sa-si riste propria libertate pentru a-si exprima sentimentele, pentru a spune o poveste. Nu inseala, nu mint, nu dau mita, nu iau vieti, ci doar ofera culoare, pasiune...isi valorifica fiecare secunda din viata.
Posted by Cristi S
3 comments:
Graffiti.ul ne permite sa credem ca oamenii sunt artisti si in orasele mari, si in orasele mici. Pe panza sau ziduri, talentul iese la iveala oricum.
*nice post:)
graffiti pentru mine nu inseamna chiar arta, este derivat din arta, dar acum este ca si spam-ul.. e agasant, iar arta nu ar trebui sa si aiba locul distrugand alta arta (in general arhitectura).. vine unul destept cu un spray si face un graffity pe o cladire ca de exemplu un palat, sau muzeu, nu si are locul oriunde..
E curios ca au fost remarcati, de obicei oamenii sunt mult prea grabiti, mult prea materialisti si mult prea comozi. Orice le-ar sta in calea bunastarii proprii, trebuie condamnat, eradicat. Dar s-a intrebat oare cineva daca au de ales? Poate nu au spatii special amenajate pentru graffiti. Cu exceptia celor catorva concursuri anuale, nu au locuri unde ar putea sa-si exerseze talentele. Bucurestiul e plin de cladiri abandonate, de trenuri scose din folosinta si totusi pentru ei nu exista un loc. Bucurestiul este dotat cu locuri pentru depozitarea rezidurilor, are reguli de circulatie, norme de pentru comportamentul in locuri publice...cati le respecta?
Post a Comment