Wednesday, June 4, 2008

Suflete Pereche


Ce mi-a placut la aceasta carte a fost faptul ca te tine mereu in tensiune, nerabdator sa aflii ce se mai poate intampla.Totul este construit pe bazele unei povesti de dragoste dintre Rosie Dunne si cel mai bun prieten al ei Alex Stewart.Acestia au fost cei mai buni prieteni de cand aveau doar 6 ani, isi petreceau mereu timpul liber impreuna,dar nici unul nu era constient ca le era predestinat sa ramana impreuna.
Deodata sunt nevoiti sa se desparta deoarece Alex si familia lui se muta in America.Acesta avea sa-si continue studiile acolo, erau in ultimul an de liceu.Rosie intra si ea la Colegiul din Boston doar pentru a fii alturi de Alex.Tocmai cand e pe cale sa plece in America, Rosie primeste niste vesti care ii schimba viata si care o vor tine acasa, in Irlanda.
Legatura magica dintre ei ramane, dar fiecare isi urmeaza viata.Alex isi implineste visul de a devenii medic cardiolog si se insoara cu colega sa din colegiu Sally, in timp ce Rosie are grija de fetita sa si se marita cu Greg.Cu toate acestea ei comunca mereu prin scrisori, mailuri sau la telefon,fiecare e la curent cu ce se intampla in viata celuilalt.Anii trec peste ei, iar la aniversarea celor 30 de ani a lui Rosie este prezent si Alex care ii lasa o scrisoare in care ii martusiseste dragostea lui , insa aceasta nu va fii citita de nimeni altcineva in afara de Greg.Alex divorteaza, dar se recasatoreste cu vechea s-a prietena din adolescenta.Rosie divorteaza si ea si se simte foarte singura.Parintii ei mor si ii lasa ei casa cea mare din Connemara din care isi face o pensiune (visul ei era sa devina manager de hotel).Din cauza greutatilor pe care le-a intampinat in viata, abia la 40 de ani ajunge sa-si vada visul cu ochii.
Povestea se repeta cu fiica lui Rosie , Katie si cu cel mai bun prieten al ei Toby care nu s-au temut sa-si arate sentimentele unul pentru celalalt.Vazand acestea Alex si-a luat inima-n dinti si i-a mai trimis odata scrisoarea de dragoste lui Rosie si s-a intors in Irlanda.Acestia au reusit sa fie impreuna abia la 50 de ani, dar niciodata nu e prea tarziu:D.
Povestea m-a impresionat prin faptul ca e realista si de multe ori nu-ti dai seama pe cine ai langa tine, trebuie sa te gandesti ca exista un suflet pereche pentru oricine...

No comments: