Thursday, June 5, 2008

Recenzie asupra filmului,,I Am Legend"




La începutul filmului "Legenda vie", un thriller întunecat dar bine făcut, Emma Thompson apare în rolul unui medic care îi spune unui reporter de ştiri că a descoperit leacul împotriva cancerului. Apoi urmează scurte secvenţe dintr-un New York fără viaţă, cu o excepţie, se pare, Robert Neville (Will Smith), un virolog al armatei, alături de câinele său, Samantha. E clar că medicamentul miraculos al lui Thompson a dat-o în bară rău de tot. Neville este ultimul supravieţuitor. Aflăm pe parcurs că, în trecut, au avut loc evacuări în masă (a celor sănătoşi), iar Neville şi-a trimis soţia şi copilul în locul care se presupune că ar fi fost de siguranţă. În timp ce merge pe străzile goale ale oraşului şi vorbeşte cu câinele ca să nu înnebunească, el întâlneşte căprioare sălbatice, câini nebuni şi mutanţi umani. Îşi păstrează un fel de jurnal video şi audio al activităţilor şi periodic transmite mesaje radio în speranţa că va fi auzit. Atacurile mutanţilor devin tot mai serioase, dar Neville perseverează. Şi, fără să dorim să stricăm surpriza, va găsi nişte ajutoare: o femeie pe nume Anna (Alice Braga) şi un copil (Charlie Tahan). Adaptarea oferită de regizorul Francis Lawrence la romanul din 1954 al lui Richard Matheson (deja ecranizat de două ori: "The Last Man on Earth" din 1964 şi "The Omega Man" din 1971) prezintă foarte realist New York-ul depopulat, iar imaginile - generate pe computer - cu mutanţii sunt înspăimântătoare. Smith este, ca de obicei, o prezenţă plăcută, dar acţiunea este mai mult deprimantă decât incitantă. Din punct de vedere catolic există câteva elemente spirituale admirabile. În mijlocul evacuării, între oamenii panicaţi, familia lui Neville se roagă. Mai apoi, aproape disperat, Neville are o criză de credinţă şi neagă existenţa lui Dumnezeu, dar, predictibil, va exista o întorsătură la acest capitol înainte de final.

No comments: