Friday, June 6, 2008

Recenzie serialul - House m.d



          Dr. House (Hugh Laurie- un actor de exceptie) este un tip ciudat, antisocial, chiar nepoliticos dar este un diagnostician remarcabil. El rezolva chiar si cele mai complicate cazuri cu ajutorul ideilor lui neconventionale si al instinctelor care nu-l inseala niciodata. In viziunea lui, toti pacientii sunt niste mincinosi si nu fac altceva decat sa ii ingreuneze munca.
         House si-a creat o echipa de elita formata din tineri experti care-l ajuta sa elucideze toate misterele medicale. Echipa ii include pe Dr. Eric Foreman (Omar Epps), Dr. Robert Chase (Jesse Spencer) si Dr. Allison Cameron (Jennifer Morrison). Un bun prieten al doctorului este Dr. James Wilson (Robert Sean Leonard) - specialist in oncologie.
          In cel de-al doilea sezon, House se confrumta cu boli, oameni si situatii cel putin la fel de complicate ca cele din primul sezon, mai ales ca starea piciorului sau se inrautateste.
In primul episod o pacienta in varsta de 9 ani este bolnava de cancer si are tot felul de halucinatii. Ea ii cere un sarut lui Chase, pentru ca nu fusese niciodata sarutata de un baiat.
          In alt episode, House trebuie sa trateze un medic renumit care tocmai se intorsese din Africa iar Dr. House este convins ca simptomele nu sunt din cauza tuberculozei. Un alt caz este cel al unui ciclist care este suprinzator de sincer cu privire la cateva medicamente si tehnici ilegale pe care si le aplica, insa boala lui nu este deloc provocata de niciuna dintre acestea.
          Alta data, echipa se confrunta cu un homosexual bolnav de SIDA iar Chase si House sunt dati in judecata pentru moartea unei mame care venise cu dureri de stomac.
House mai incearca sa vindece o adolescenta supermodel care a lesinat pe podiumul de prezentare. Cand examenul toxiologic indica heroina, ea este tratata pentru dependenta. Din pacate, simptomele continua si dupa ce renunta la droguri. Apoi, un politist este adus la spital in timp ce se manifesta violent si rade necontrola acesta il infecteaza si pe Forman cate ajunge pe punctul de a muri dar este salvat in ultimul moment...oara de cine?
           Intr-unul dintre episoade apar chiar parintii lui House, apoi el savureaza sarutul lui Stacy iar spre finalul acestui sezon este impuscat si descopera un mod de a si salva piciorul. (Cum mai sunt inca doua sezoane din acest serial, nu este un secret ca House supravietuieste.)
           Serialul este incredibil, am urmarit primele 2 sezoane intr un interval de 2 saptamani, provoaca dependenta. Personalitate si inteligenta persoanjului principal si modul in care rezolva cazuri catalogate ca nediagosticabile, constituie condimentul acestui serial.
          In Romania nu au fost inca difuzate decat primele 2 sezoane pe axn, in america sezonul 4 este in desfasurare, va recomand sa urmariti un episod si cu siguranta ve ti intelege pasiunea mea pentru acest serial. Luni, miercuri si vineri de la ora 21:00 pe Axn.

1 comment:

Mango said...

House my love:x