Va invit cu aceasta prima propunere, sa va inscrieti si sa participati activ la alimentarea blogului cu articole si comentarii, urmarind nu doar nota din catalog, dar si o activitate productiva si cu foloase in apropierea temei generale a artei. Astept din partea fiecarui elev cel putin un articol conexat acestei teme si multe comentarii. Gasiti subiecte oriunde daca veti cauta despre genurile spectacolului teatral, in artele spectacolului, in publicitate, in artele decorative, in moda, in pictura, in estetica si filosofia artei, in arta digitala, in istoria muzeului si oriunde acolo unde incap discutiile despre arta.
Am preferat sa expun o avanpremiera a lectiei despre cinematograf, mai mult cu scop documentar si exemplificator, decit sa lansez o tema de discutii aprinse, pentru a testa receptivitatea voastra fata de care ma voi raporta ulterior. Puteti asadar, sa vedeti primul film prezentat intr-un cinematograf, cel care a succedat alte secvente filmate anterior, cu vreo noua ani inainte, intr-o gradina, de catre Louise Le Prince. Interesant transferul paternitatii cinematografului si de asemenea mitizarea numelui Lumiere. Mai mult, Locomotiva (L'arivee d'un train a Ciotat), impreuna cu o secventa aratind lucratorii unei uzine la sfirsitul programului, au ramas in constiinta publica ca exemplul unor descoperiri tulburatoare si socante mai cu seama datorita reactiilor spectatorilor neobisnuiti cu iluzii atit de puternice ca in cazul imaginilor filmate. Va rog sa nu treceti cu vederea acest episod; voi reveni in masura in care voi dispune de timpul necesar, cu alte insemnari pe marginea lectiilor din manual si programa si voi urmari felul in care se desfasoara activitatea voastra de pe blog. Incerc sa documentez fiecare mare tema de discutie sub care se aduna citeva grupe de lectii si sa va motivez, mai mult decit cu amenintarea notei (!) si cu alte stimulente. Propun pentru urmatoarea postare si un concurs, insa pina sa stabilesc datele de desfasurare, la revedere!
prof. Bogdan Teodorescu
2 comments:
Fratii Lumiere au fost cei care au deschis publicului larg, portile catre magia cinematografului organizand prima proiectie la care a putut sa ia parte orice persoana contra cost. Acest eveniment a avut loc in "Grand Cafe", in Boulevard des Capucines in Paris.
Louis Lumiere a spus ca "cinema-ul este o inventie fara viitor", iar fratele sau Auguste a adaugat ca "inventia noastra poate fi catalogata ca o curiozitate stiintifica, dar nu are viitor comercial".
Fratii Lumiere nu au fost singurii pioneri ai camerei video, dar au fost primii care au adaugat realism in filmele lor.
Post a Comment